SoBo Mama's Tips & Tricks











{December 12, 2012}   Getting Sauced (Reprint)

Last summer,  I discovered the Shreveport Farmers’ Market.  There is nothing like sampling blueberries and local wines by the river at 7 on a Saturday morning.

My major investment last summer was bag after bag of tomatoes.  I had seen @Teresa_Giudice’s family making red sauce on The Real Housewives of New Jersey. I knew I couldn’t do anything on that scale, but didn’t see why I couldn’t make sauce from scratch.

I googled for a basic recipe.  The kids and I blanched, peeled, cored, and seeded a bazillion tomatoes. Yield: 2 gallons of sauce in my freezer.

For Christmas this year, my stepmom got me a boiling water canning kit. So as soon as the market opened,  I was there with my reusable shopping tote!

My first batch took all day and produced 4 quart jars of sauce. I spent $13 on tomatoes,  not to mention whatever else went in there, so it probably wasn’t too cost effective.

Since then, I’ve begged everyone with a garden for tomatoes! I have 12 quarts canned in the pantry and would like to do a bunch more. The actual canning is under an hour. I’m getting really good at peeling tomatoes and it’s pretty much a morning project.

Apples are really expensive still, so I may try my hand at jelly next. Who knew getting sauced would be such fun?

*****

I was browsing some old posts I’d made on a blog I’d started about organizing and came across this one.  I can’t help but think how far I’ve come since that first canning attempt (Thank you for your invaluable knowledge and guidance, Mother Earth!)  my pantry is full of jellies, long emptied of apple sauce, and I (Stingily) have only one jar of red sauce left.  And I’m still willing to share the recipe.

I really think that canning kit and trip to the Farmer’s Market helped start me on my search for ultimate cheaptitude.  I figured out that I could make things instead of buying them.  I won’t lie, sometimes the up front cost has been higher than just purchasing a can of Hy-Top 4-cheese pasta sauce.  But when you really start crunching the numbers and consider the peace of mind, knowing what went into those jars in the pantry?  I wouldn’t trade it for the world.

When I share my stories with Rhonda-Belle (because I talk to her pretty much at least once a day without fail!), she tells me what valuable lessons I’m teaching my kids.  Of course, hearing the eight year old monkey say, “No, The Dora cereal is not on sale and we don’t have a coupon so we are not buying it” just makes me laugh.  But maybe the monkeys will be better with money earlier than Grizzly and I were.  Maybe they’d prefer to make their own jelly and sauce than spend ridiculous money for chemicals at the grocery.  Time will tell.

~ Katie

Advertisements


Good post! We are linking to this great article on our website. Keep up the good writing.



like says:

Very nice blog post. I absolutely appreciate this site. Thanks!



katiebman says:

Thanks so much! I appreciate the positive feedback! Have you done any canning?



Sharing is Caring! I'd love to hear your thoughts!

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

et cetera
%d bloggers like this: